Önce Mekân Vardı

 75,00  48,75

Stokta Var

Derleyen: Önder Kulak, Soner Torlak

Yazarlar: Abdurazack Karriem, Bülent Diken, Bob Jessop, Elif Demirkaya, Metin Yeğin, Neil Gray, Stuart Elden

Eser Başlığı: Önce Mekân Vardı

Basım Bilgisi: 1. Basım — Mart 2019

Sayfa ve Cilt Bilgisi: 224 Sayfa | 13,5 cm. x 21 cm

Barkod: 9786052325421

Yazar:Önder KulakSoner Torlak
Kategoriler: Etiketler: ,

Bir tarafta ordularıyla, sermayeleriyle, bütün yıkıcılıkları ile devletler ve şirketler; sürekli biçimde ele geçirilmeye, temellük edilmeye ve “yeniden yapılandırılmaya” çalışılan mekânlar. Diğer tarafta, kendi yaşam alanlarını, topraklarını, evlerini, mahallelerini, ormanlarını, kısacası mekânlarını savunanlar…

Önce Mekân Vardı, devletlerin ve şirketlerin bu topyekûn saldırısına karşı mekânların söylediğini ve eylediğini kayıt altına alan, bunlar üzerine düşünen ve söz üreten yazıları bir araya getiriyor. Derleme; mekânın siyaset, bellek, praksis felsefesi, işgal ve biyopolitika ile olan bağları üzerine sohbet edip, zamanın ve mekânın dört bir yanında direnenleri; Topraksızlar Hareketi’nin, Sitüasyonistlerin, İtalyan Otonomcu Hareketin ve kent yoksullarının mekânı savunma hikâyeleri üzerinden anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.

Önce Mekân Vardı, mekânını savunanların kitabı. Kitapta, Stuart Elden’dan Bob Jessop’a, Metin Yeğin’den Bülent Diken’e, Neil Gray’den Abdurazack Karriem’e birçok düşünürün makalelerini ve denemelerini bulabilirsiniz. Önce Mekân Vardı’yı, Önder Kulak ve Soner Torlak derledi.