Mike Davis
Gerçekçi Ol, İmkansızı İste!

Mike Davis, 1946 doğumlu Amerikalı yazar, tarihçi ve aktivist. Demokratik Toplum Yanlısı Öğrenciler derneğiyle başlayan aktivizmi bugün de sürmektedir. Kaliforniya Üniversitesi'nde çalışan Davis, aynı zamanda New Left Review dergisinin editörlerinden biridir. Üçü roman olmak üzere yirmiden fazla kitabı vardır. Üretkenliğini yalnızca akademik kitap ve dergilerle sınırlandırmamış olan yazar, pek çok günlük ve haftalık yayında gündelik siyaset üzerine kalem oynatmaya devam etmektedir. Yazarın Kuş Gribi: Kapımızdaki Canavar (Agora, 2007), Gecekondu Gezegeni (Metis, 2007) ve Üzerinde Güneş Batmayan Katliam (Yordam, 2012) adlı kitapları Türkçede yayımlanmıştır.

Terry Cannon
Kara Panter Partisi'nin Hikâyesi - Tüm İktidar Halka

Terry Cannon, Amerika 68'in önde gelen aktivistlerinden olan Cannon, The Movement gazetesinin kurucusu ve editörüdür. 1967'de Oakland'da askere alınmaya karşı gerçekleştirilen protestoların ön safhasında yer almış ve devamında tutuklanmış, Oakland Yedilisi olarak da bilinen ekibin üyelerinden biridir.

Masis Kürkçügil
Bir Başka Tarih Mümkün Müydü? (Ermeni Meselesi Üzerine Yazılar)
Masis Kürkçügil, ‘47’li. Feriköy Ermeni Ortaokulu ve Taksim Atatürk Erkek Lisesi’nde ortaöğrenimini tamamladı. ‘68’li. İ.Ü. İktisat Fakültesi mezunu. Köz Yayınları’nı kurdu, Sürekli Devrim dergisini çıkardı. Edirne DMMA’da İstatistik ve Ekonomi dersleri verdi. Yurt Ansiklopedisi’nde Tarih Koordinatörlüğü yaptı. Birleşik Sosyalist Parti başkanlık kurulu üyeliğinde (1994-1996) bulundu. Özgürlük ve Dayanışma Partisi kurucularından ve Yeniyol Dergisi’ni çıkaranlardan. Kitaplarından bazıları: 60’lardan Bugüne Sosyalist Hareketin Birlik Sorunu (Yazın, 1994), Hava Kurşun Gibi Ağır (Yazın, 1996), Tehlikeli Alakalar (Yazın, 2000), Hugo Chavez ve Devrimde Devrim (Agora, 2005), Devrimden Devrime Bolivya (Yazın, 2007), Tarih ve Siyaset Sarkacında (Yazın, 2010), Bir Başka Tarih Mümkün Müydü? (Ermeni meselesi üzerine yazılar) (Edebi Şeyler, 2018). Yazar ayrıca Latin Amerika’nın Kaynayan Damarları (İthaki, 2004) adlı kitabın derleyicisidir.

Pin It on Pinterest