Sezer Duru

Sezer Duru, Avusturya Lisesi Sankt Goerg’u bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde dört sömestr sosyoloji okudu. Yazar ve gazeteci Orhan Duru ile evlenerek gittiği Ankara’da Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 25 yıl kadar Alman TV kanalları ZDF ve ARD’de gazetecilik yaptı.

Max Frisch, Henrich Böll, Sigfried Lenz, Jerzy Stefan Stawinsky, H.M. Enzensberger, Bertolt Brecht, Gustav Meyrink, Peter Handke, Thomas Bernhard, Dieter Glattauer, Joachim Sartorius, Reiner Stach, Charles Lewinsky, Tezer Özlü gibi yazarların yapıtlarını Türkçeye çevirdi. Ferit Edgü, Demir Özlü, Başar Sabuncu, Adalet Ağaoğlu gibi yazarlardan Almancaya çeviriler yaptı. Ayrıca çeşitli kitap, gazete ve sanat dergilerinde röportaj ve yazıları yayımlandı. Orhan Duru ile birlikte Dünya Batıyor mu? ve O Pera’daki hayalet adlı kitapları hazırladı.

Kendi kitapları arasında Tezer Özlü’ye Armağan, Yeryüzüne Dayanabilimek İçin Tezer Özlü- Yazılar, Beyaz Gecelere Doğru, Likya’ya Mektuplar gibi yapıtlar vardır.

Alman Liyakat Nişanı, Abdi İpekçi Barış Ödülü, Uluslararası Yazar ve Çevirmenler Merkezi / Rodos, Frankfurt Edebiyat Evi Ödülü 2007, Dünya Kitap Yılın En İyi Çevirmeni Ödülü 2008, Tarabya Büyük Çeviri Ödülü 2013 ödüllerinin sahibidir.

Pin It on Pinterest