Önce Mekân Vardı

Başlık: Önce Mekân Vardı
Dizi:
Yayıncı: Edebi Şeyler
Basım Tarihi: 2019
Yazar: Kolektif
Tür: ,
Sayfa Sayısı: 224
ISBN13: 9786052325421
Satın Al: IdefixEganbaBabilKitap YurduPandoraRob389D&R

Bir tarafta ordularıyla, sermayeleriyle, bütün yıkıcılıkları ile devletler ve şirketler; sürekli biçimde ele geçirilmeye, temellük edilmeye ve “yeniden yapılandırılmaya” çalışılan mekânlar. Diğer tarafta, kendi yaşam alanlarını, topraklarını, evlerini, mahallelerini, ormanlarını, kısacası mekânlarını savunanlar...

Önce Mekân Vardı, devletlerin ve şirketlerin bu topyekûn saldırısına karşı mekânların söylediğini ve eylediğini kayıt altına alan, bunlar üzerine düşünen ve söz üreten yazıları bir araya getiriyor. Derleme; mekânın siyaset, bellek, praksis felsefesi, işgal ve biyopolitika ile olan bağları üzerine sohbet edip, zamanın ve mekânın dört bir yanında direnenleri; Topraksızlar Hareketi'nin, Sitüasyonistlerin, İtalyan Otonomcu Hareketin ve kent yoksullarının mekânı savunma hikâyeleri üzerinden anlamaya ve anlatmaya çalışıyor.

Önce Mekân Vardı, mekânını savunanların kitabı. Kitapta, Stuart Elden’dan Bob Jessop’a, Metin Yeğin’den Bülent Diken’e, Neil Gray’den Abdurazack Karriem’e birçok düşünürün makalelerini ve denemelerini bulabilirsiniz. Önce Mekân Vardı’yı, Önder Kulak ve Soner Torlak derledi.

Pin It on Pinterest