Rimbaud Bir Asinin Çifte Yaşamı

Başlık: Rimbaud Bir Asinin Çifte Yaşamı
Dizi:
Yayıncı: Edebi Şeyler
Basım Tarihi: 2017
Yazar: Edmund White
Tür:
Sayfa Sayısı: 192
ISBN13: 9786055185954
Satın Al: IdefixEganbaBabilKitap YurduPandoraRob389D&R

 

“Bu harika bir biyografi, enerji ve hayat dolu, sanki bir şimşek parlaması bu kitaba kılavuzluk ediyor.”
-PETER ACKROYD, THE TIMES-

Şair ve dâhi Arthur Rimbaud şaşırtıcı derecede kısa bir hayat sürdü, yine de macera dolu ve başarıyla tamamlanmış bir hayat. Uzun şiiri Cehennemde Bir Mevsim ve Illuminations şiirler toplamı modern kanonun merkezinde yer almaktadır. Yirmi bir yaşında yazmayı kesin olarak bırakan Rimbaud dünyada ülkeden ülkeye sürüklendi, sonunda da Afrika’da silah ticareti yaparken yakalandığı bir enfeksiyondan öldü. Otuz yedi yaşındaydı.

Hakkında Çıkan Yazılar

Ezra Pound ve Dünyası

Başlık: Ezra Pound ve Dünyası
Dizi:
Yayıncı: Edebi Şeyler
Basım Tarihi: 2016
Yazar: Peter Ackroyd
Tür: ,
Sayfa Sayısı: 144
ISBN13: 9786055185756
Satın Al: IdefixEganbaBabilKitap YurduPandoraRob389D&R

 

Pound, reddedilmesi imkânsız poetik dehasıyla şiirsel biçimi ve dili yenilemiş; Eliot, Joyce ve Hemingway gibi pek çok büyük çağdaşını derinden etkilemiştir. Yaşamı boyunca edebiyat, görsel sanat, müzik, kimilerince çöküşünü hazırlasa da politika ve iktisat konularında yerleşik düşünceye meydan okumaktan geri durmamıştır.

Yaşayan en saygın biyografi yazarlarından Peter Ackroyd, bu kitapta Ezra Pound'un sıra dışı yaşamına ve eserleriyle organik bağına eğiliyor. Ezra Pound ve Dünyası, ilk defa bu kitapta gün ışığına çıkan fotoğraflar dahil 111 görsel eşliğinde, yirminci yüzyılın en karmaşık karakterlerinden birinin ustaca çizilmiş portresi. Kitabın kapağında ise sanatçının özel izniyle Yüksel Arslan'ın Ezra Pound arture'ü yer alıyor.

Şair anlaşmazlığa gereksinim duymaktadır ve karşısına çıkan her şey bir dizi yüzleşmeye dönüşmektedir kendisiyle, çağdaşlarıyla ve 'sistem'le.
-Peter Ackroyd-

Beckett Hatırlarken Hatırlamak Beckett’i

Başlık: Beckett Hatırlarken Hatırlamak Beckett'i
Dizi:
Yayıncı: Edebi Şeyler
Basım Tarihi: 2017
Yazar: James Knowlson, Elizabeth Knowlson
Tür: ,
Sayfa Sayısı: 280
ISBN13: 9786055185879
Satın Al: IdefixEganbaBabilKitap YurduPandoraRob389D&R

 

Beckett Hatırlıyor, Hatırlamak Beckett’i, yazara dair yapılmış en oylumlu çalışma.

Beckett hayattayken, o bilindik ketumluğuyla, eserlerinin kendi adına konuşmasını tercih etti. Bu seçkinin ilk yarısında Beckett, bu kitap ile ilk defa yayımlanan içten söyleşilerinde; kendi hayatı, yazıları, arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla ilgili fikirlerini ve samimi görüşlerini açıklıyor. James Joyce ile olan arkadaşlığını ve onun Fransa’daki Nazi işgaline karşı direnişteki rolünü tartışıyor.

Kitabın ikinci yarısında; dostları ve iş arkadaşları Beckett’in öğrencilik, öğretmenlik ve genç yazarlık yıllarına ve 1953’te Godot’yu Beklerken’in aniden kazandığı başarısına ışık tutan anılarını paylaşıyor. Okuyucunun onu en iyi tanıyan, onunla beraber çalışan veya onun süregelen etkisine hayranlık duyan oyuncular; Hume Cronyn, Jean Martin, Jessica Tandy ve Billie Whitelaw, oyun yazarı dostları ve yazarlar Edward Albee, Paul Auster, E. M. Cioran, J. M. Coetzee, Eugène Ionesco, Edna O’Brien ve Tom Stoppard dahil birçok kişinin Beckett’e dair anımsadıkları ile Beckett müptelalarının büyüleneceğini düşünüyoruz.

Ayrıca yazarın çoğu önceden yayınlanmamış 109 fotoğrafının söyleşilere ve anılarına eşlik ettiğini de ekleyelim.

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12

Pin It on Pinterest