Duvar Dergisi 36. Sayı Raflarda!

Duvar Dergisi 36. Sayı Raflarda!

Duvar Dergisi, 6. yılında 36. sayısı ile karşınızda…

Bu sayısında da Duvar Dergisi, kültür dünyamızda nadiren işlenen konuları işlemeye devam ettiği gibi, edebiyat gündeminde önemli yer tutan son kitapları da değerlendirmeye aldı.

Zafer Zorlu, Zeynep Sayın’ın Ölüm Terbiyesi kitabı üzerine itirazlarını dile getirdiği kadar, “beğeni”sinin neliği üzerinde de durmayı ihmal etmezken; Merve Şen, Ayfer Tunç’la son çıkan romanı Aşıklar Delidir üzerine söyleşti. Söyleşi sadece yazarın son çıkan kitabına odaklanan değil, Ayfer Tunç edebiyatında süregelen temalar üzerine de yapılmış bir çalışma olarak öne çıkıyor.

Niyazi Zorlu, Ece Ayhan ile Leylâ Erbil arasındaki yazınsal gerilimi başka bir kurgu ve anlatı ile sürdürdüğü öyküsüne bu sayıda da devam ediyor. “Bir Tanrı ile Bir Çay”ın ikinci bölümünü Duvar’ın 36. Sayısında okuyabilirsiniz.

Asuman Susam, Maurice Marleu-Ponty ve Clarice Lispector okumalarının izinde “Beden” politikalarının yazı ilişkisine “Değişim Mekânı Olarak Beden ve Yazı” adlı çalışmasıyla odaklanırken; Simlâ Sunay, “Üç Nesil Dört Roman” adlı yazısıyla Latife Tekin’den, Sevgi Soysal’a ekofeminist kritik üzerine yoğunlaşıyor.

Edebiyatımızın saklı hazinesi Suat Derviş ve Beni Mi? adlı metni üzerine Duvar Dergisi için Emine Hızır ve Sevdagül Kasap kolektif bir değerlendirmede bulundu.

Duvar bu sayı “Sanat Yazıları”nda Mustafa Demirtaş’ı konuk etti. Demirtaş’ın “Sınırsızlık Sanatın Dostu Mu?” yazısının yanı sıra, son yıllarda revaçta olan tarihsellik ve anlatıcılık bağlamında, Gülçin Ayıtgu, Hayden White’a odaklandı.

Artık bir Duvar klasiği olan Artıkişler Kolektifi yazılarına ve katkılarına, bu sayıda da Hintli pad.ma kolektifinin “Arşiv Üzerine On Tez” adlı manifestosunun çevirisiyle devam etti.

Duvar Dergisi ülkemizde bilinmeyen coğrafyaların edebiyatına eğilmeye bu sayısında da devam etti ve bu sefer Sadık Çubek’i mercek altına aldı. Çubek’in öykülerini Makbule Aras çevirdi. Ayrıca dergimizde sıkça yer verdiğimiz ünlü Pakistanlı öykücü Saadat Hasan Manto’nun “Titwal’in Köpeği” adlı öyküsünü de bu sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu sayıda, “Arşivden” köşemizde, Melih Cevdet Anday’ı ve Ergin Günçe’yi ağırlıyoruz. Bu bölümümüzde, Anday’ın hiçbir kitabında yer almayan “Şilte” adlı öyküsünü bulabileceğiniz ve yine Ergin Günçe’nin hiçbir şiir kitabında yer almamış “İkindiüstü Dalgın ve Aykırı Düşünceler” adlı şiirini de okuyabileceksiniz.

Ayrıca Alper Beşe ve İlay Bilgili öyküleriyle; M. Bülent Kılıç, Olcay Özmen, Didem Gülçin Erdem, Burak Demiryakan, Mustafa Atapay, Fırat Polat, Nilgün Emre ise şiirleriyle Duvar’ın 36. Sayısında…

Duvar Dergisi, nice şiir, öykü ve eleştiri yazılarıyla tüm kitapçılarda yerini alıyor.

Sonbahar’da görüşmek üzere…

Necmiye Alpay

Necmiye Alpay, 1946 doğumlu. Mülkiyeli. Dilci, denemeci. Yaklaşma Çabası’ndan başka Türkçe Sorunları Kılavuzu, Dilimiz, Dillerimiz ve Dil Meseleleri adlı üç kitabı daha var. Çeşitli çeviriler de yaptı.

Ergin Günçe

Ergin Günçe (Giresun 12 Şubat 1938- Ankara, 16 Ocak 1983), İstanbul Erkek Lisesi (1955) ve AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (1960) bitirdi. ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nde ekonomi asistanlığına başladı. Daha sonra İngiltere’ye giderek London School of Economics’te makro-mikro ve ileri iktisat teorisinde lisansüstü (1964), Paris’te doktora çalışması yaptı (1966-68). Dönüşünde tekrar ODTÜ’deki görevine başladı. 16 Ocak 1983’te, Paris’ten Ankara’ya gelirken Esenboğa’da düşen uçakta 47 yolcuyla birlikte yaşamını yitirdi.

 

1960’tan başlayarak şiir ve eleştirilerini Yelken, Değişim, Papirüs, Dost, Yeni A gibi dergilerde yayımladı. Sosyal Adalet ve Ant dergilerinde ise, siyasal makaleleri yayımladı.

 

Kitapları:

Şiir: Gencölmek (Dost, 1964),

Türkiye Kadar Bir Çiçek- Bütün Şiirleri (İlk Baskı, Can Yay., 1988; Son baskı YKY, 2014),

Deneme: Pi Sayısı ve Özgürlük (Edebi Şeyler, 2018).

 

Üzerine: Bir Kalkışma Yüreğinde Çiçek (Edebi Şeyler, 2017)

Toplam 16 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...10...Son »

Pin It on Pinterest